Home Eko porady Najlepsze sposoby na to jak usunąć pleśń z ubrań

Najlepsze sposoby na to jak usunąć pleśń z ubrań

9 min czytania
0
0
3,407
Jak usunąć pleśń z ubrań? Jak usunąć pleśń z ubrania?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak usunąć pleśń z ubrań. Niestety, z powodu wilgoci w szafie oraz trzymania mokrego prania w pralce może na ubraniach pojawić się nieestetyczna pleśń. Sprzyja temu również ograniczony dostęp światła słonecznego oraz brak wentylacji w pomieszczeniu, w którym trzymana jest odzież. W celu usunięcia niechcianych plam, można skorzystać z domowych sposobów bądź gotowych środków do prania.

Jak usunąć pleśń z ubrania – domowe sposoby

Roztwór octowy jest bardzo uniwersalnym produktem, który może pomóc osobom borykającym się z pytaniem jak usunąć pleśń z ubrania. W celu likwidacji zabrudzeń, trzeba najpierw dokładnie namoczyć zabrudzoną tkaninę w mieszance octu i wody. Zabrudzoną odzież należy trzymać w misce z wodą i octem przez około 30 minut. Ważne jest, aby zastosować następujące proporcje: 1:1. Po wymoczeniu spodni, bluzki bądź innego elementu garderoby w wyżej wymienionym roztworze, można następnie wyprać ubranie, korzystając z odpowiedniego programu w pralce automatycznej. W przypadku delikatnych plam można również zastosować inny sposób.  Zabrudzone miejsce trzeba polewać wodą 3% wodą utelnioną. Po upływie około 15-20 minut można przystąpić do następnego etapu. Otóż, po upływie wymienionego czasu należy przepłukać odzież pod ciepłą, bieżącą wodą. Następnie, zaleca się wyprać ją w pralce automatycznej na programie codziennego prania. Poniżej znajdują się przykłady produktów, z pomocą których można usunąć plamy pleśni:

 • soda oczyszczona,
 • ocet,
 • woda utleniona,
 • odplamiacze,
 • amoniak,
 • maślanka,
 • serwatka.

Jak usunąć pleśń z ubrania? Jak usunąć pleśń z ubrań?

Uniwersalny odplamiacz dla osób, które zastanawiają się jak usunąć pleśń z ubrań

Uniwersalny odplamiacz może stanowić odpowiedź dla osób, które zastanawiają się jak usunąć pleśń z ubrań białych i kolorowych. Produkt ten jest bezpieczny dla tkanin a przy tym również bezwzględny dla plam. Z jego pomocą można zlikwidować czarne, nieestetyczne plamy pleśni. Warto pamiętać o tym, że na ubraniach powinno rozpylić się środek, który dogłębnie przeniknie w głąb włókien. W tym celu warto skorzystać z rękawiczek ochronnych, które zabezpieczą dłonie przed ewentualnym podrażnieniem skóry detergentami. Po użyciu specjalistycznego środka, warto ręcznie potrzeć tkaninę, aby zniknęły z niej zarodniki pleśni. Następnie, zabrudzone ubranie można włożyć do pralki automatycznej na dowolnym cyklu prania. Wyżej wymieniony sposób pomoże osobom, zastanawiającym się jak usunąć pleśń z ubrania. Warto również pamiętać, że po wypraniu odzieży, warto przyjrzeć się jej dokładnie, aby zobaczyć, czy wszystkie plamy zostały usunięte. W przypadku gdyby jeszcze jakieś plamy się utrzymały, można powtórzyć całą procedurę od początku do końca. Czasem palmy mogą być spowodowane źle wypłukanym proszkiem, zobacz jak sobie z tym poradzić https://czysty-zysk.com/dlaczego-pranie-sie-nie-wyplukuje/.

Olejek z drzewa herbacianego odpowiedzią na pytanie jak usunąć pleśń z ubrania

Olejek z drzewa herbacianego jest dobrym sposobem dla osób, które zadają sobie pytanie: jak usunąć pleśń z ubrań przypominających czarne, nieestetyczne punkty. Bezpiecznym i zarazem bardzo skutecznym sposobem jest wyszorowanie szczotką do ubrań z dodatkiem olejku miejsca, w którym pojawiły się czarne zabrudzenia. Warto pamiętać o tym, aby w czasie walki z pleśnią pracować w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu. Osoby, które zastanawiają się jak usunąć pleśń z ubrania mogą również skorzystać z innego domowego sposobu. Maślanka oraz zamiennie serwatka są skutecznymi produktami w eliminacji plam.

 1. W pierwszym kroku, warto namoczyć ubranie w maślance, najlepiej na około 12 godzin.
 2. Następnie trzeba wysuszyć tkaninę i przetrzeć ją roztworem soli z amoniakiem.
 3. W tym celu można wykorzystać następujący roztwór: 1 łyżka soli zmieszana z 1 łyżką amoniaku.
 4. Na samym końcu warto wyprać ubranie z wysokojakościowym środkiem do usuwania ciężkich plam. Po takim zabiegu na odzieży nie powinno być już widocznego żadnego śladu po pleśni.

Pleśń na ubraniach z bawełny

Soda oczyszczona stanowi doskonały sposób dla każdego, kto chce zlikwidować nieestetyczne plamy i zastanawia się jak usunąć pleśń z ubrań bawełnianych. W celu usunięcia zabrudzenia, trzeba niewielką ilość sody połączyć z wodą. Następnie trzeba nacierać miejsce, w którym pojawiły się brudne, czarne plamy. Po odczekaniu około 30 minut, można przystąpić do kolejnego etapu. Jeśli plamy z pleśni nie są zbyt intensywne, można wrzucić ubranie do bębna pralki i wyprać je razem z proszkiem do prania, żelem lub kapsułką. Z pomocą sody można pozbyć się również nieprzyjemnego zapachu z ubrań. W drodze podsumowania warto pamiętać o tym, że dzięki domowym sposobom można pozbyć się na stałe nieestetycznych, czarnych plam pleśni z każdego elementu garderoby (zobacz też artykuł o zachowaniu bieli ubrań: https://czysty-zysk.com/jak-prac-ubrania-aby-zachowaly-sniezna-biel/)

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…