Home Sprzątanie Jak i czym wyczyścić telewizor i monitor?

Jak i czym wyczyścić telewizor i monitor?

6 min czytania
1
0
10,112
Jak i czym wyczyścić telewizor i monitor?

Komputer stacjonarny, laptop czy też telewizor to sprzęty, których używamy na co dzień. Niestety na ich ekranach osiada dużo kurzu, co powoduje, że ich używanie staje się mniej przyjemne. Czyszczenie ekranów, w których użyta została technologia LCD lub LED nie pozwala na wycieranie ich zwykłą ścierką. Jak zatem wyczyścić ekrany i monitory wyprodukowane w tej technologii domowym sposobem? Zaraz się dowiesz!

Czym czyścić ekrany telewizora i komputera?

Najnowsze technologie, jakie pojawiają się w ekranach, nie są przeznaczone do czyszczenia zwykłymi ścierkami, jak robiliśmy to do tej pory ze zwykłymi ekranami kineskopowymi. Są one o wiele bardziej delikatne, mogą pojawiać się na nich niewielkie ryski, a także są bardzo podatne na zabrudzenia.

Zazwyczaj kupując nowy sprzęt, w którym została wykorzystana technologia LCD lub LED, producent załącza ściereczkę specjalnie przeznaczoną do ich czyszczenia. Zdarza się również, że jej w środku nie ma. Wtedy przyda się ścierka z mikrofibry.

Ściereczkę z mikrofibry dostaniesz w każdym sklepie oferującym RTV lub optycznym. Musimy pamiętać, że jedynie ten materiał jest bezpieczny dla tego typu ekranów. Gąbki, ręcznik papierowy, a nawet chusteczki higieniczne mogą porysować ekran.

jak wyczyścić telewizor domowym sposobem

Uważaj na zarysowania

Podczas czyszczenia ekranu telewizora domowymi sposobami może dojść do zarysowania jego powierzchni. Dobrze jest więc dobrać metodę czyszczenia do monitora. Unikajmy na pewno papierowych wyrobów. Mają one tendencję do tworzenia mikrorys, które pogarszają jakość obrazu oraz mogą w przyszłości zmienić się w duże zarysowania.

Jak czyścić telewizor domowym sposobem? Na pewno nie nawilżanymi chusteczkami, ręcznikami itp. Nawet jeżeli chusteczki posiadają na opakowaniu informację „przeznaczone do monitorów”, to jeżeli są nawilżane, to będą tworzyły małe zarysowania.

Jak czyścić monitor - wskazówki

Jak wyczyścić telewizor domowym sposobem

Wiemy już czym czyścić ekrany domowego sprzętu elektronicznego, ale czy wiemy jak to robić? Otóż nic prostszego.

Ekrany można przecierać suchą ściereczką, jak i nawilżoną w specjalnym preparacie. Musisz jednak pamiętać, aby przed czyszczeniem odłączyć sprzęt od prądu – to jest najbezpieczniejsza opcja. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo na przykład gniazdko znajduje się za szafą, wyłącz go w standardowy sposób.

Czyszczenie zacznij od przetarcia suchą ściereczką z mikrofibry. Rób to ostrożnie, bez dociskania i mocnego tarcia, możesz wtedy uszkodzić ekran.

Jeśli po użyciu suchej szmatki ekran nadal jest brudny, użyj specjalnego środka do czyszczenia tego typu ekranów. Dostaniesz go również w sklepach z RTV. Wystarczy jego niewielka ilość na ściereczce. Delikatnymi, okrężnymi ruchami wyczyść ekran. Później przetrzyj go suchą ściereczką, która również musi być mikrofibry.

Ramy monitora lub telewizora możesz przetrzeć zwykłą, zwilżoną letnią wodą ściereczką. Musisz przy tym uważać, aby nie dotknąć wyczyszczonego już ekranu.

Jak widać, czyszczenie ekranów oraz monitorów, w których została użyta technologia LCD lub LED, domowym sposobem, nie jest wcale takie trudne. Wystarczy abyśmy zwracali uwagę na to czym czyścimy i jak to robimy.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Władysław

    3 września, 2018 at 12:54 pm

    Trafiłam na tego bloga przez przypadek, ale dzięki temu wpisowi mam czysty monitor 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…