Home Organizacja Jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu?

Jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu?

4 min czytania
1
0
1,473
Jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu

Dużymi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią ogrzewanie domów i suche powietrze. Za mała wilgotność powietrza w domu może nam nie tyle zaszkodzić, co uprzykrzyć życie choćby porannym katarem. A sucha skóra, przesuszone włosy, czy złe samopoczucie to właśnie objawy niskiej wilgotności powietrza.

Jak wilgotne powinno być powietrze w domu?

Wilgotność powietrza definiowana jest poprzez procentową zawartość wody (pary wodnej) w konkretnej objętości powietrza. Według ustalonych norm powinno jej być od 30 do 65%. Jednak optymalna zawartość wilgoci w powietrzu powinna być nieco wyższa, od 40%  abyśmy czuli się komfortowo, i nie odczuwali jej niedoboru.

Odpowiednie nawilżenie powietrza, wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na nasze otoczenie w domu. Podłogi, meble oraz wszystkie inne przedmioty potrzebują odrobiny wilgoci. Na przykład panele – zbyt suche mogą bardzo łatwo ulec zniszczeniu.

O nawilżenie powietrza musimy dbać głównie zimą, kiedy zaczynamy ogrzewać domy i mieszkania.

sposoby na stworzenie wilgotnego powietrza w domu - grzejnik

Jak sprawdzić wilgotność powietrza?

Jedynym miarodajnym sposobem pomiaru wilgotności powietrza jest użycie specjalnego urządzenia, które jest dostępne w marketach budowlanych. Jest to miernik wilgotności i temperatury – wilgotnościomierz. Bez problemu zmierzy wilgotność powietrza w każdym pomieszczeniu, a dodatkowo może również zbadać jak działa klimatyzacja, jeśli ją mamy.

Musimy mieć na uwadze, że za wilgotność powietrza odpowiada wentylacja i temperatura. Gdy jest zbyt sucho, odbija się to na naszym zdrowiu, natomiast zbyt duża wilgotność może przyczynić się do powstawania pleśni i grzybów.

Dlatego tak ważna jest wentylacja. Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania, co najmniej dwa razy w ciągu dnia.

Sposoby na stworzenie wilgotnego powietrza w domu

Najłatwiejszy, ale i kosztowny sposób na nawilżenie powietrza to zakup nawilżacza. Na rynku dostępne są przeróżne nawilżacze, od tanich i parowych, poprzez coraz droższe, do nawet ultradźwiękowych.

Sami możemy nawilżać powietrze przez częste zraszanie roślin doniczkowych w domu. A w okresie grzewczym kładzenie mokrych ręczników lub prania na kaloryferach. Dobrym sposobem jest również stawianie w pobliżu grzejników pojemników z wodą. Również akwarium zapewni nam wilgoć w powietrzu.

sposoby na stworzenie wilgotnego powietrza w domu - nawilżacz powietrza

Dbajmy o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w naszym domu, a nasz organizm, jak i wyposażenie mieszkanie na pewno będą nam wdzięczne.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Jeden komentarz

  1. Tani prąd

    29 sierpnia, 2018 at 12:32 pm

    Dobry artykuł, warto dbać odpowiednie nawilżanie powietrza zwłaszcza zimą. Dobrze, że obecnie klimatyzatory i oczyszczacze powietrza, też mają opcję nawilżania powietrza 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…