Home Zdrowie i Uroda Spokojny sen. Jak spokojnie zasnąć?

Spokojny sen. Jak spokojnie zasnąć?

6 min czytania
0
0
905
Spokojny sen

Spokojny sen to marzenie wielu osób. Znaczna część z nas skarży się na częste budzenie w nocy, uczucie napięcia i nerwowość. Trudność w zasypianiu może być spowodowana nagromadzonym w ciągu dnia stresem i przemęczeniem fizycznym. Do regeneracji organizmu niezbędny jest sen. Wobec tego pozostaje pytanie, jak spokojnie zasnąć?

Dlaczego sen jest potrzebny?

Podczas snu odnawiają się komórki naszego ciała i regeneruje się nasz system odpowiadający za kontrolę przemiany materii. Gdy nasz organizm nie może odpocząć, osłabia się nasz system immunologiczny, w skutek czego jesteśmy bardziej narażeni na złapanie jakiejś choroby. Bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego zegara biologicznego jest wydzielana podczas snu melatonina. Nasze zapotrzebowanie na sen zależy od naszego wieku. Średni czas nieprzerwanego snu powinien mieścić się w 7-8 godzinach.

Kilka nieprzespanych nocy raczej nam nie zaszkodzi, jednak gdy problem z zasypianiem mamy od dłuższego czasu, może to znacznie wpłynąć na nasze zdrowie. W przypadku starszych osób, problemy z zasypianiem wynikają z mniejszej ilości wydzielanej melatoniny, co jest nieodłącznym elementem starzenia się. Problemy z zasypianiem mogą wynikać z codziennego stresu, ale też sygnalizować coś niepokojącego. Długotrwała bezsenność lub niepokój podczas zasypiania może być objawem zaburzeń na tle psychicznym.

Sposoby na spokojny sen

Najprostszym sposobem ułatwiającym nam zaśnięcie jest sięganie po tabletki nasenne. Jednak możemy tego uniknąć za pomocą zmiany niektórych nawyków i wprowadzeniu kilku drobnych rytuałów. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby wywietrzyć przed snem sypialnię i na godzinę przed snem nie używać telefonu lub komputera. Sypialnia powinna być miejscem odpoczynku, a urządzenia, z których korzystamy na co dzień będą nas rozpraszać. Zamiast wpatrywać się w ekran i obciążać oczy, lepiej wybrać się na spacer, poczytać książkę lub posłuchać relaksującej muzyki. Rytuałem, który może pomóc nam się wyciszyć zrelaksować jest ciepła kąpiel albo medytacja. Ciepło może wzbudzić w nas senność.

Sposoby na spokojny sen

Komfortowy sen

Warto zadbać o miejsce naszego snu. Wywietrzona sypialnia to jedno, ale ważne, żeby panował w niej porządek. Poczujemy się lepiej, jeśli co jakiś czas zmienimy dekoracje, kupimy nową pościel albo zapalimy świeczki o łagodnym zapachu. Tego rodzaju elementy z pewnością pomogą zrelaksować się i pozytywnie nastroić przed snem. O doborze odpowiedniego rodzaju pościeli pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Podpowiadamy w nim, jaka pościel będzie najbardziej odpowiednim wyborem. Spokojny sen może odbierać nam drażniący kaszel i duszność wywołana suchym powietrzem. Dekoracją, która może pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza i nasz nastrój są kwiaty. O kwiatach do sypialni również napisaliśmy krótko w jednym z naszych artykułów. Zapach niektórych z gatunków kojąco wpływa na nasze samopoczucie. Podobnie jest z naturalnymi olejkami oraz świecami zapachowymi.

Zmiana nawyków

Pilnujmy stałych godzin zasypiania i pobudek, a w ciągu dnia unikajmy drzemek, ponieważ zmiana czasu snu zaburza jego rutynę. Pamiętajmy, aby ostatni posiłek przed snem zjeść 2-3 godziny wcześniej. Jedzenie tuż przed snem wymusza w organizmie aktywności związaną z trawieniem lub niestrawność. Nie pijmy słodkich napojów i kawy, które działają pobudzająco. Ciekawym rozwiązaniem jest wypicie naparu z melisy lub kozłka lekarskiego, które mają właściwości uspokajające. Korzeń kozłka można stosować w postaci kropli, które zastosowane tuż przed snem mogą zagwarantować nam spokojny sen.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…