Home Organizacja Utrzymanie porządku w pokoju dziecka – porady

Utrzymanie porządku w pokoju dziecka – porady

8 min czytania
1
1
1,073
Utrzymywanie Porządku w Pokoju Dziecka - Porady

Utrzymanie porządku w pokoju dziecka to niełatwe zadanie. Co więcej, często trudno zachować porządek w pokoju malca, zwłaszcza gdy dużo się bawi. Ciągłe upominanie i proszenie dziecka o sprzątanie, często nie przynosi rezultatów. Dowiedz się w jaki sposób utrzymać porządek w pokoju dziecka.

Utrzymanie porządku w pokoju dziecka – pierwsze kroki

Utrzymanie porządku w pokoju dziecka jest często trudnym zadaniem, w końcu malec cały czas wyciąga zabawki i zostawia je porozrzucane po całym pokoju. Dlatego ważne jest, aby zorganizować pokój tak, aby spełniało kilka funkcji. Po pierwsze, malec powinien w swoim pokoju czuć się bezpiecznie i swobodnie. Dzięki temu, będzie się rozwijać w prawidłowy sposób. Ważna jest również organizacja pokoju, która znacząco ułatwi sprzątanie i utrzymanie czystości.

Rozmowy z dzieckiem o utrzymywaniu porządku

Jak zachęcić dziecko do sprzątania? To pytanie zastanawia wielu rodziców, a odpowiedź nie jest do końca prosta, w końcu każde dziecko jest inne. Dlatego na samym początku nauczyć dziecko utrzymania porządku. Z pewnością może być to trudne, ale z czasem i z wiekiem będzie coraz łatwiej. W tym przypadku, ważna jest systematyczność i wytrwałość. Nie poddawaj się jeśli nie ma rezultatów. Potrzeba czasu zanim malec nauczy się sprzątania. Warto od samego początku pokazywać dziecku pewien obraz sprzątania, dzięki czemu będzie miało się na czym wzorować.

Sprzątanie Zabawek W Pokoju Dziecka

Utrzymanie porządku w pokoju dziecka – wydzielenie stref

Aby pokój był zarówno funkcjonalny i bezpieczny, wydziel pokój na strefy. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, gdzie jest miejsce na zabawę, a gdzie na naukę. Dla przykładu zorganizuj kącik do gier i zabaw. Wtedy większość zabawek, które należy posprzątać, będzie znajdowała się w jednym miejscu. Wydziel również strefę nauki, na przykład przy biurku. Ważna również jest część spokoju i odpoczynku. W tym przypadku będzie to łóżko.

Strefa do nauki

Aby pokój był dobrze zorganizowany, warto wyposażyć pokój w liczne szafki, regały, półki, kosze i pojemniki. Po wydzieleniu stref ustaw meble tak, aby były odpowiednio dopasowane. Dla przykładu półki z książkami umieść blisko biurka. Dzięki temu dziecko będzie miało podręczniki do nauki na wyciągnięcie ręki. Warto również posegregować pisaki, kredki i inne artykuły szkolne. Aby ułatwić dziecku sprzątanie i utrzymanie czystości, podpisz pojemniki. Jeśli natomiast malec, jeszcze nie umie czytać postaw na naklejki z obrazkami.

Utrzymywanie Porządku w Pokoju Dziecka - Segregacja

Kącik do zabaw

Zabawki umieść na regałach przy kąciki do zabawy. Warto również wyposażyć pokój dziecka w liczne kosze na zabawki. Dzięki temu dziecko z większą łatwością będzie po sobie sprzątało. Warto zakupić wiklinowe kosze lub drewniane ozdobne skrzynie. Wygląda to bardzo estetycznie, a co więcej z pewnością będą służyć przez wiele lat. Sprawdź również kilka sposobów na przechowywanie zabawek. Warto również oznaczyć kosze. Pamiętaj jednak, aby umieścić zabawki w zasięgu ręki dziecka. Na niższych regałach umieść rzeczy, którymi dziecko często się bawi, natomiast na wyższych półkach postaw stare i rzadko używane zabawki.

Generalne porządki pokoju dziecięcego

Przynajmniej raz w roku warto zrobić generalny porządek w pokoju dziecka. Pozbądź się starych i zepsutych zabawek. Niepotrzebnie zbierają kurz, a co więcej mogą one stanowić zagrożenie. Nawet plastikowe, połamane zabawki mogą zranić dziecko. Warto również zapytać malca, którymi misiam, samochodami lub lalkami już się nie bawi. Zamiast wyrzucać nieużywane, ale za to sprawne zabawki warto oddać je potrzebującym. Jeśli dziecko będzie wyrażało sprzeciw, postaraj się z maluchem porozmawiać i wytłumaczyć, że z pewnością uszczęśliwi to inne dzieci. Tak samo warto postępować z ubraniami. Dojrzałość emocjonalno-społeczna u dziecka, to niełatwy temat. Warto jednak od najmłodszych lat uczyć dziecko pewnych postaw.

Utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym nie jest łatwe, ale systematyczność i pewne rozwiązania ułatwią to zadanie Tobie jak i dziecku.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Jeden komentarz

  1. modna Kamila

    18 marca, 2020 at 9:31 am

    Ciekawe pomysły nie wpadłabym na nie 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…