31
Maj
2017
1
Czyszczenie pralki – jak to zrobić?

Czyszczenie pralki – jak to zrobić?

Gdy bęben pralki zaczyna nieprzyjemnie pachnieć to znak, że należy rozpocząć czyszczenie. Można będzie dzięki temu pozbyć się z niego brudu i nieprzyjemnego zapachu.

Po pewnym czasie użytkowania, w bębnie pralki gromadzą się pozostałości proszku do prania, płynu do płukania tkanin oraz wszelkie inne brudy, jakie pochodzą z ubrań. Sprzyja to powstawaniu pleśni i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu. Aby pranie znów pachniało świeżością, warto po prostu zadbać o czystość wewnątrz urządzenia. Można to zrobić w bardzo prosty i szybki sposób.

Do czyszczenia pralki należy używać octu, który znajduje się w praktycznie każdym domu. Przyda się również wybielacz, woda i ścierki. Z pomocą tych środków, Twoja pralka będzie wyglądała jak nowa.

Czyszczenie pralki

Należy włączyć w pralce program na pranie w pełnym cyklu. Następnie trzeba wybrać wysoką temperaturę wody. Oczywiście, należy pamiętać o tym, aby bęben pralki był pusty. Gdy pralka będzie już wypełniona gorącą wodą, należy wlać do zbiornika na proszek dwie szklanki octu. Dzięki temu można będzie z pralki pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Trzeba pamiętać, aby pralka przeszła przez cały cykl prania. Po zakończeniu, ponownie należy włączyć ten sam program.

Następnie wlewamy do szufladki na proszek dwie szklanki wybielacza. Pozwoli to zneutralizować zapach octu i pozbyć się wszelkich przebarwień. Pralka również powinna wtedy przejść przez cały cykl prania.

Po tym wszystkim należy wykonać trzeci cykl prania. Tym razem pozostawiamy pusty zbiornik, aby woda dokładnie wypłukała bęben z resztek octu i wybielacza. Gdy pralka skończy już pracować, wyjmujemy z niej szufladę na proszek i płyn do płukania. Pojemnik wkładamy do ciepłej wody i pozostawiamy na 30 minut. Następnie dokładnie myjemy cały zbiorniczek przy użyciu płynu do czyszczenia. Wszystko dokładnie płuczemy i suszymy, a później wkładamy szufladę do pralki. Kolejnym krokiem, jaki należy wykonać jest umycie przy użyciu wilgotnej ściereczki gumy wokół pralki. Warto wykonać te czynność bardzo dokładnie. Dzięki temu, ścierka będzie w stanie dotrzeć do najdalszych zakamarków. Można będzie w ten sposób usunąć jeszcze pozostałe tam resztki wybielacza i octu. Po tym czyszczeniu, należy dokładnie wytrzeć gumę na sucho.

Usuwanie pleśni z uszczelki pralki

Pleśń na uszczelce pralki powoduje, że po praniu ubrania, które miały być odświeżone, śmierdzą gorzej niż przed praniem. Część wody z prania zawsze pozostaje w załamaniach uszczelki. Daje to pleśni znakomite warunki do rozwoju. Jest to w końcu jej naturalne środowisko, w którym może się rozwijać. Do usunięcia pleśni z tego miejsca będą potrzebne:

  • 2 szklanki octu,
  • 1/3 szklanki sody oczyszczonej,
  • szmatka lub stary ręcznik,
  • szczoteczka do zębów.

Aby dokładnie wyczyścić uszczelkę, w jej szczeliny należy wsypać sodę oczyszczoną. Następnie należy wlać do tej szczeliny ocet. Soda spowoduje utworzenie szorstkiej powierzchni, a wchodząc w reakcję z octem spowoduje oderwanie brudu z uszczelki. Należy przetrzeć uszczelkę ręcznikiem, tak aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Najlepszy będzie do tego ręcznik papierowy, który dotrze we wszystkie zakamarki. Trudno dostępne miejsca można również wyczyścić starą szczoteczką do zębów. Tak dokładnie umyta uszczelka na pewno nie będzie już powodowała nieprzyjemnego zapachu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak ułożyć grafik sprzątania
Jak ułożyć grafik sprzątania?
Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?
Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?
Zwierzęta w domu - jak utrzymać porządek?
Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?
Jak utrzymać porządek w łazience?
Jak utrzymać porządek w łazience?

Zostaw komentarz