Home Sprzątanie Czyszczenie podłogi drewnianej – niezawodne sposoby

Czyszczenie podłogi drewnianej – niezawodne sposoby

6 min czytania
0
0
1,083
Czyszczenie podłogi drewnianej - niezawodne sposoby

Drewno to wymagający materiał. Jak dbać o inne rzeczy wykonane z drewna, przykładowo drewnianą deskę do krojenia, dowiesz się z poprzedniego wpisu. Co jednak z drewnem na naszych podłogach? Piękne drewniane podłogi będą wizytówką naszego salonu. Co zrobić aby zawsze prezentowały się olśniewająco i jak odpowiednio o nie zadbać? Poznaj najlepsze sposoby na czyszczenie podłogi drewnianej!

Podłoga drewniana lakierowana a olejowana

Jak się okazuje istnieją różne metody wykończenia podłogi. Ich wybór będzie towarzyszył nam przez lata, ponieważ złe dobranie rodzaju podłogi do wnętrza sprawi wrażenie bałaganu. Czym zatem różni się wykończenie lakierowane od olejowanego i które lepiej wybrać?

Podłoga olejowana

Do zalet olejowania należy podkreślenie naturalnej struktury drewna oraz nadanie delikatnego połysku. W tego typu podłogi nie będzie wsiąkała rozlana woda. Podłogi tego typu nadają się nie tylko do salonu, ale także do kuchni. Mogą być nakładane na ogrzewanie podłogowe. Ich konserwacja wymaga jedynie nałożenia warstwy odpowiedniego oleju, który odświeży jej wygląd. Ważne jest to, że taki zabieg można przeprowadzać miejscowo i nie trzeba olejować i odnawiać całej powierzchni podłogowej od razu. Jej naturalną cechą jest to, że nie ma jednolitej barw stąd możliwe różnice w kolorystyce tego typu podłóg. Jeśli będziemy je pielęgnować odpowiednio dobranym olejem już po kilku miesiącach zyskają jednolity koloryt.

Czym myć podłogę drewnianą olejowaną?

Jak należy dbać o podłogę olejowaną? Konserwację tego typu podłogi należy przeprowadzać raz na 6 miesięcy. Jeśli nasza podłoga jest intensywnie używana wskazane jest, by konserwację przeprowadzać częściej. Przy pielęgnacji ważny jest także wybór odpowiednich środków, które przeznaczone są do podłóg olejowanych. Jeśli użyjemy nieodpowiednich środków lub je wymieszamy, może to prowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień na powierzchni podłogi.

Do jakich pomieszczeń sprawdzi się podłoga drewniana olejowana? Będzie ona idealna do pomieszczeń mocno użytkowych ze względu na możliwość miejscowej konserwacji.Na podłodze olejowanej mniej widoczne będą drobne rysy i uszkodzenia.

Czyszczenie podłogi drewnianej - czym myć podłogę drewnianą olejowaną

Podłoga lakierowana

Podłoga lakierowana to drugi popularny typ podłogi drewnianej, który używany jest do wykończeń domów i mieszkań. Lakierowanie w łatwy sposób ochroni naszą podłogę przed uszkodzeniami. Zachowuje on naturalny kolor drewna i chroni przed powstawaniem rys na drewnie.

Czyszczenie podłogi drewnianej lakierowanej

Warto wiedzieć, że drewniana podłoga lakierowana wymaga zabezpieczenia środkiem konserwującym jeszcze przed ustawieniem mebli. Późniejsza pielęgnacja i czyszczenie ogranicza się do odkurzania odkurzaczem z odpowiednią końcówką i mycia jej specjalnie przeznaczonym do tego preparatem. Jeśli zamierzamy wyczyścić podłogę mopem, nie może być on mokry, a jedynie lekko zwilżony. Niestety jeśli chodzi o odnowienie podłogi lakierowanej jest to zabieg czasochłonny. Renowacja wymaga pozbycia się wszystkich mebli, zeszlifowania starej warstwy lakieru i naniesienia nowej. Podłoga tego typu sprawdzi się do przestrzeni mniej użytkowych takich jak sypialnie czy salony.

Niezależnie od tego, który typ podłogi bardziej Wam się podoba i który zamierzacie wykorzystać w swoim mieszkaniu, nie zapomnijcie o tym, że odpowiednia pielęgnacja sprawi, że drewniana podłoga posłuży Wam dużo dłużej. Macie jakieś sprawdzone metody na czyszczenie podłogi drewnianej? Podzielcie się nimi w komentarzu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…