Home Sprzątanie Jak prać kurtkę? Sprawdzone sposoby!

Jak prać kurtkę? Sprawdzone sposoby!

8 min czytania
0
0
2,944
jak prać kurtkę

Kurtki zimowe mogą nam służyć przez wiele lat, o ile będziemy wiedzieć jak odpowiednio je prać, by nie straciły swoich właściwości. Jak prać kurtkę puchową, z nylonu lub z membraną? Podpowiadamy!

Jak prać kurtkę zimową?

Noszenie kurtki wiąże się z jej zabrudzeniem, przemoknięciem lub przesiąknięciem brzydkimi zapachami. Nie musimy jednak martwić się o to, jak prać kurtki, o ile zastosujemy się do kilku bardzo uniwersalnych zasad.

1. Przede wszystkim czytajmy metki producentów naszych kurtek. Na nich umieszczone są wszelkie informacje na temat materiału, z jakiego zostały wykonane oraz w jaki sposób je czyścić, oraz w jakiej temperaturze i na jakich obrotach prać. Ścisłe zastosowanie się do instrukcji zawartej na metce będzie sukcesem w odpowiedniej pielęgnacji kurtki.

2. Pamiętajmy o opróżnianiu wszystkich kieszeni kurtki. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć niespodzianki w postaci sproszkowanej i przyklejonej na całej powierzchni ubrania chusteczce higienicznej, lub podarć przez ostre przedmioty, które podczas szybkiego wirowania wydostały się z kieszeni. Jeśli mamy do kieszeni przyszyty zamek, warto go na wszelki wypadek zasunąć na czas prania.

3. Kurtki pierzmy osobno, bez towarzystwa innych materiałów i kolorów.

4. Jeśli nasza kurtka jest mocno zabrudzona, powinniśmy przed wrzuceniem jej do pralki wyczyścić zabrudzenia mokrą gąbką.

Jak prać kurtki, kurtkę?

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtki puchowe słyną ze swojej lekkości i właściwości izolacyjnych. Nie dość, że ważą praktycznie nic, to będzie nam w nich ciepło w największym mrozie. Aby kurtki puchowe nie straciły swojej właściwości, należy pamiętać, że nie wolno prać ich w pralni chemicznej! Przed praniem kurtki odepnijmy kaptur, podpinkę oraz inne doczepiane elementy. Aby kurtka nie straciła swojego fasonu, należy ją zapiąć i przewrócić na lewą stronę.

Pranie kurtki puchowej w pralce

Zanim włożymy kurtkę do pralki, sprawdźmy najpierw jej metkę. Jeśli pranie kurtki w pralce jest wskazane, zazwyczaj ustawiamy wirowanie do 700 obrotów na minutę i temperaturę nie przekraczającą 30 °C. Do prania kurtek warto użyć płynu do prania delikatnych tkanin. Proszek może zostawić zacieki na materiale. Nie zaleca się stosowania płynu do płukania bo może on posklejać pierze w kurtce. Jeśli martwimy się o wypełnienie kurtek, możemy wrzucić do pralki kilka piłek tenisowych. Po wypraniu kurtki puchowej możemy ją odwirować (obroty do 600 na minutę).

Pranie ręczne i suszenie

Jeśli z metki wynika, że powinniśmy kurtkę wyprać ręcznie, należy ją wywrócić na lewą stronę i namoczyć w wodzie przez jakiś czas. Podczas prania ręcznego pamiętajmy o tym, aby woda nie przekraczała 30 °C. Delikatnie ugniatajmy kurtkę podczas prania i pamiętajmy, aby jej nie wykręcać – musimy być cierpliwi i przepłukać ją kilka razy. Aby pozbyć się nadmiaru wody możemy wstawić kurtkę do pralki na odwirowywanie (600 obrotów na minutę) lub wyciskać ręcznie wodę z kurtki, ale wyłącznie rozłożonej na ręczniku.

Jak wysuszyć kurtkę puchową? Możemy ja rozłożyć na suszarce w ciepłym miejscu lub w suszarce elektrycznej (w tym wypadku temperatura suszenia również nie powinna przekraczać 30 °C). Wypranych kurtek nie wieszamy na wieszakach, żeby uniknąć zbicia się pierza. Unikajmy też pełnego słońca podczas suszenia, aby nie pojawiły się plamy na kurtce. Po prawidłowym wysuszeniu wystarczy rozbić puch w kurtce.

Jak prać kurtki? Jak prać kurtkę zimową? Sprawdź!

Pranie kurtki z membraną

Membrana odprowadza wilgoć z naszego ciała na zewnątrz i zapobiega przed wydostawaniem się ciepła, a także pełni wodoodporne funkcje. Ten materiał jest wrażliwy, dlatego najlepiej będzie wyprać ją w specjalnym płynie do prania tego typu odzieży. To zagwarantuje nam pewność, że nie straci ona swoich właściwości po praniu.

Jak prać kurtkę z poliamidu?

Poliamid (nylon) to bardzo wytrzymały materiał. Zaletą kurtek z poliamidu jest odporność na wodę i nie musimy martwić się zagnieceniami. Pozostaje pytanie, jak prać kurtkę z nylonu? Zachowując się identycznie jak w przypadku kurtki z puchowej i z membraną.

Pamiętajmy o czyszczeniu oraz impregnacji kurtek. Dzięki temu nie stracą one swoich właściwości i będziemy mogli cieszyć się nimi dłużej!

Jeśli zastanawiasz się, jak prać swetry lub jak wyczyścić płaszcz, koniecznie przeczytaj nasze artykuły!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…