Home Sprzątanie Jak pozbyć się moli spożywczych? Przydatne rady i domowe sposoby

Jak pozbyć się moli spożywczych? Przydatne rady i domowe sposoby

11 min czytania
1
0
7,035
Jak przechowywać mąkę przed molami - jak pozbyć się moli spożywczych

Dla wielu osób prawdziwą zmorą są różnego rodzaju insekty taki jak muszki owocówki, rybiki cukrowe czy też mole spożywcze. Zastanawiasz się, jak pozbyć się moli spożywczych ze swojej kuchni? Wypróbuj kilka domowych sposobów, a na pewno wygrasz tę walkę!

Mole spożywcze – podstawowe informacje

Mole spożywcze są owadami zagnieżdżającym się przede wszystkim w kuchennych szafkach. Najczęściej można spotkać je tam, gdzie są przechowywane produkty zbożowe. Przy walce z molami najważniejsze jest, aby działać bardzo skutecznie i precyzyjnie. Półśrodki na pewno się tu nie sprawdzą. Jeżeli zauważysz w swojej kuchni jednego owada, od razu reaguj. Może to być znak, że czai się w szafkach dużo większe gniazdo. Istnieją na sczęście sprawdzone, domowe sposoby na mole spożywcze. Warto je wypróbować aby pozbyć się tych insektów z naszej kuchni.

Pamiętaj, że mole spożywcze mogą zostać już kupione wraz z produktami, np. mąką lub kaszą. Najlepiej przesiewać takie produkty od razu po powrocie do domu. Dzięki temu w znacznym stopniu można będzie wyeliminować ryzyko. Najlepiej przechowywać mąkę lub kaszę w szczelnych, szklanych opakowaniach.

Warto poznać kilka podstawowych porad, które pomogą pozbyć się moli spożywczych z naszej kuchni.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby.

Jak przechowywać mąkę przed molami?

Dorosłe owady moli spożywczych składają jaja na opakowaniach produktów zbożowych. Lubują się przede wszystkim w mące oraz kaszy. Ich larwy są w stanie przegryźć opakowanie i dostać się do wnętrza produktu. Jeżeli zauważysz w mące nici oraz oprzędy, natychmiast wyrzuć takie opakowanie do kosza. Jest to oznaka, że w Twojej kuchni są mole spożywcze. Istotne jest, aby produkt wyrzucić do kosza poza domem. Dzięki temu larwy nie będą rozprzestrzeniały się po całej kuchni.

 

Jak pozbyć się moli spożywczych - domowe sposoby na mole spożywcze

Dbaj o czystość szafek

Istotne jest, aby dbać o czystość szafek kuchennych. Przede wszystkim chodzi tu o wyczyszczenie rogów, bo mole właśnie tam lubią się najbardziej kryć. W szafkach kuchennych nie powinny znajdować się żadne resztki jedzenia, bo mole będą się nimi żywiły, a ich ilość będzie powiększała się w zastraszającym tempie. Do mycia szafek kuchennych najlepiej użyć ciepłej wody z mydłem. Jeżeli chcesz uzyskać pewność, że wszystkie insekty zostały usunięte z szafki, odkurz ją.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Przechowuj produkty w szklanych słoikach

Warto przechowywać produkty, takie jak ryż, mąka czy kasza w szklanych pojemnikach. Stanowią one skuteczną barierę przed molami. Słoiki warto przecierać z zewnątrz octem winnym, który uniemożliwi rozmnażanie się moli. Do środka można natomiast włożyć liście laurowe lub ziele angielskie. Te produkty będą w stanie skutecznie odstraszyć owady. Nie powinno się przechowywać produktów spożywczych w plastikowych foliach, ponieważ stanowi ona idealne warunki do rozwoju tych owadów. Ponadto szklane słoiki są bardziej przyjazne środowisku. Przeniesienie się na szklane opakowania zamiast plastikowych sprawi, że natura będzie ci wdzięczna ze względu na mniejsze zużycie plastiku. Jak być eko w domu? – więcej metod na ekologiczne życie znajdziesz w naszym poprzednim wpisie.

Mrożenie ryżu i kaszy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, mole spożywcze mogą znajdować się w produktach, które kupujemy w sklepie. Co zrobić w takiej sytuacji?  Przed przesypaniem ich do szklanego opakowania, włóż kaszę i ryż do zamrażalnika na kilka dni. Dzięki temu uda się zabić wszystkie larwy, które mogły ewentualnie znajdować się w opakowaniu. Mole spożywcze nie przetrwają w tak niskiej temperaturze dzięki czemu jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się ich. Zjedzenie larwy mola spożywczego nie jest szkodliwe dla zdrowia i nie powoduje żadnych chorób, ponieważ nie są one nosicielami infekcji. W związku z czym nasze zdrowie nie jest zagrożone, jednakże oczywiście najlepiej oszczędzić sobie tego typu niezbyt przyjemnych wrażeń.

 

Domowe sposoby na mole spożywcze - jak pozbyć się moli spożywczych

Owoce cytrusowe i nie tylko

Mole nie lubią zapachu cytrusów. Jeżeli chcesz się ich skutecznie pozbyć, a jednocześnie nie chcesz stosować chemicznych środków, kup pomarańcze. Wbij w nie goździki i odstaw do wysuszenia. Następnie tak wysuszony cytrus należy położyć w miejscu, w którym najczęściej pojawiają się mole. Inne sposoby na mole spożywcze to między innymi aromat waniliowy czy też napar goździkowy. Zapachy te sprawią, że mole spożywcze nie będą już nieproszonymi gośćmi w naszej kuchni.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Poprzez suszenie!

Mole nie lubią wysokich temperatur. Dlatego, aby skutecznie je przepędzić, warto wykorzystać suszarkę do włosów i posuszyć nią wszystkie szafki. Najlepiej ustawić ją na możliwie najwyższą temperaturę. Dzięki temu uda się wypędzić wszystkie mole z kuchni. Pozbędziesz się również larw oraz jajeczek.

Plastry i moskitiery na mole

W sklepach można również nabyć specjalne plastry na mole. Są one mało inwazyjne i wykazują się dużą skutecznością. Są stosunkowo tanie. Będą w stanie zwabić w jedno miejsce wszystkie mole i skutecznie się ich pozbyć. Choć nie wyglądają zbyt estetycznie, pomagają rozprawić się z molami spożywczymi. Pomocne w walce z molami spożywczymi będzie także zainstalowanie moskitier. W ten sposób zmniejszamy ryzyko przedostawania się moli z zewnątrz.

Jak widać sposobów na to jak pozbyć się moli spożywczych z naszego mieszkania jest naprawdę sporo, ale jak zwykle bywa z tego typu problemami, najlepiej jest zapobiegać ich pojawieniu. Nie zawsze jest to nasza wina. 🙂

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Olenka

    10 października, 2021 at 5:26 pm

    Bardzoz fajne rady, ja stosowałam olejek lawendowy na mole i dawało radę 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…