14
Lis
2017
3
jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby.

Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady i domowe sposoby

Dla wielu osób prawdziwą zmorą są mole spożywcze. Chcesz skutecznie pozbyć się ich ze swojej kuchni? Wypróbuj kilka domowych sposobów na mole spożywcze, a na pewno wygrasz tę walkę!

Mole spożywcze – podstawowe informacje

Mole spożywcze są owadami zagnieżdżającym się przede wszystkim w kuchennych szafkach. Najczęściej można spotkać je tam, gdzie są przechowywane produkty zbożowe. Przy walce z molami najważniejsze jest, aby działać bardzo skutecznie i precyzyjnie. Półśrodki na pewno się tu nie sprawdzą. Jeżeli zauważysz w swojej kuchni jednego owada, od razu reaguj. Może to być znak, że czai się w szafkach dużo większe gniazdo.

Pamiętaj, że mole spożywcze mogą zostać już kupione wraz z produktami, np. mąką lub kaszą. Najlepiej przesiewać takie produkty od razu po powrocie do domu. Dzięki temu w znacznym stopniu można będzie wyeliminować ryzyko. Najlepiej przechowywać mąkę lub kaszę w szczelnych, szklanych opakowaniach.

Warto poznać kilka podstawowych porad, które pomogą pozbyć się moli spożywczych z naszej kuchni.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby.


Wyrzuć zainfekowane produkty

Dorosłe owady moli spożywczych składają jaja na opakowaniach produktów zbożowych. Lubują się przede wszystkim w mące oraz kaszy. Ich larwy są w stanie przegryźć opakowanie i dostać się do wnętrza produktu. Jeżeli zauważysz w mące nici oraz oprzędy, natychmiast wyrzuć takie opakowanie do kosza. Jest to oznaka, że w Twojej kuchni są mole spożywcze. Istotne jest, aby produkt wyrzucić do kosza poza domem. Dzięki temu larwy nie będą rozprzestrzeniały się po całej kuchni.

Czyste szafki - zapobieganie pojawieniu się moli w domu

Dbaj o czystość szafek

Istotne jest, aby dbać o czystość szafek kuchennych. Przede wszystkim chodzi tu o wyczyszczenie rogów, bo mole właśnie tam lubią się najbardziej kryć. W szafkach kuchennych nie powinny znajdować się żadne resztki jedzenia, bo mole będą się nimi żywiły, a ich ilość będzie powiększała się w zastraszającym tempie. Do mycia szafek kuchennych najlepiej użyć ciepłej wody z mydłem. Jeżeli chcesz uzyskać pewność, że wszystkie insekty zostały usunięte z szafki, odkurz ją.

Przechowuj produkty w szklanych słoikach

Warto przechowywać produkty, takie jak ryż, mąka czy kasza w szklanych pojemnikach. Stanowią one skuteczną barierę przed molami. Słoiki warto przecierać z zewnątrz octem winnym, który uniemożliwi rozmnażanie się moli. Do środka można natomiast włożyć liście laurowe lub ziele angielskie. Te produkty będą w stanie skutecznie odstraszyć owady.

Mrożenie ryżu i kaszy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, mole spożywcze mogą znajdować się w produktach, które kupujemy w sklepie. Dlatego przed przesypaniem ich do szklanego opakowania, włóż kaszę i ryż do zamrażalnika na kilka dni. Dzięki temu uda się zabić wszystkie larwy, które mogły ewentualnie znajdować się w opakowaniu.

Domowe sposoby na mole spożywcze - owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe do walki z molami

Mole nie lubią zapachu cytrusów. Jeżeli chcesz się ich skutecznie pozbyć, a jednocześnie nie chcesz stosować chemicznych środków, kup pomarańcze. Wbij w nie goździki i odstaw do wysuszenia. Następnie tak wysuszony cytrus należy położyć w miejscu, w którym najczęściej pojawiają się mole.

Suszenie moli spożywczych

Mole nie lubią wysokich temperatur. Dlatego, aby skutecznie je przepędzić, warto wykorzystać suszarkę do włosów i posuszyć nią wszystkie szafki. Najlepiej ustawić ją na możliwie najwyższą temperaturę. Dzięki temu uda się wypędzić wszystkie mole z kuchni. Pozbędziesz się również larw oraz jajeczek.

Plastry na mole

W sklepach można również nabyć specjalne plastry na mole. Są one mało inwazyjne i wykazują się dużą skutecznością. Są stosunkowo tanie. Będą w stanie zwabić w jedno miejsce wszystkie mole i skutecznie się ich pozbyć. Choć nie wyglądają zbyt estetycznie, pomagają rozprawić się z molami spożywczymi.

Jak widać sposobów na to jak pozbyć się moli spożywczych z naszego mieszkania jest naprawdę sporo, ale jak zwykle bywa z tego typu problemami, najlepiej jest zapobiegać ich pojawieniu. Nie zawsze jest to nasza wina. 🙂

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

jak pozbyć się moli ubraniowych
Jak się pozbyć moli ubraniowych – domowe sposoby na mole ubraniowe
Soda oczyszczona do sprzątania kuchni
Soda oczyszczona do sprzątania kuchni
Czyszczenie rolet materiałowych - domowe sposoby
Czyszczenie rolet materiałowych – domowe sposoby
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć

Zostaw komentarz