14
Lis
2017
3
Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady

Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady

Dla wielu osób prawdziwą zmorą są mole spożywcze. Chcesz skutecznie pozbyć się ich ze swojej kuchni? Wypróbuj kilka domowych sposobów, a na pewno wygrasz tę walkę.

Mole spożywcze – podstawowe informacje

Mole spożywcze są owadami zagnieżdżającym się przede wszystkim w kuchennych szafkach. Najczęściej można spotkać je tam, gdzie są przechowywane produkty zbożowe. Przy walce z molami najważniejsze jest, aby działać bardzo skutecznie i precyzyjnie. Półśrodki na pewno się tu nie sprawdzą. Jeżeli zauważysz w swojej kuchni jednego owada, od razu reaguj. Może to być znak, że czai się w szafkach dużo większe gniazdo.

Pamiętaj, że mole spożywcze mogą zostać już kupione wraz z produktami, np. mąką lub kaszą. Najlepiej przesiewać takie produkty od razu po powrocie do domu. Dzięki temu w znacznym stopniu można będzie wyeliminować ryzyko. Najlepiej przechowywać mąkę lub kaszę w szczelnych, szklanych opakowaniach.

Warto poznać kilka podstawowych porad, które pomogą wypędzić mole z kuchni.

Jak zwalczyć mole spożywcze?


Wyrzuć zainfekowane produkty

Dorosłe owady moli spożywczych składają jaja na opakowaniach produktów zbożowych. Lubują się przede wszystkim w mące oraz kaszy. Ich larwy są w stanie przegryźć opakowanie i dostać się do wnętrza produktu. Jeżeli zauważysz w mące nici oraz oprzędy, natychmiast wyrzuć takie opakowanie do kosza. Jest to oznaka, że w Twojej kuchni są mole spożywcze. Istotne jest, aby produkt wyrzucić do kosza poza domem. Dzięki temu larwy nie będą rozprzestrzeniały się po całej kuchni.

Dbaj o czystość szafek

Istotne jest, aby dbać o czystość szafek kuchennych. Przede wszystkim chodzi tu o wyczyszczenie rogów, bo mole właśnie tam lubią się najbardziej kryć. W szafkach kuchennych nie powinny znajdować się żadne resztki jedzenia, bo mole będą się nimi żywiły, a ich ilość będzie powiększała się w zastraszającym tempie. Do mycia szafek kuchennych najlepiej użyć ciepłej wody z mydłem. Jeżeli chcesz uzyskać pewność, że wszystkie insekty zostały usunięte z szafki, odkurz ją.

Przechowuj produkty w szklanych słoikach

Warto przechowywać produkty, takie jak ryż, mąka czy kasza w szklanych pojemnikach. Stanowią one skuteczną barierę przed molami. Słoiki warto przecierać z zewnątrz octem winnym, który uniemożliwi rozmnażanie się moli. Do środka można natomiast włożyć liście laurowe lub ziele angielskie. Te produkty będą w stanie skutecznie odstraszyć owady.

Mrożenie ryżu i kaszy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, mole spożywcze mogą znajdować się w produktach, które kupujemy w sklepie. Dlatego przed przesypaniem ich do szklanego opakowania, włóż kaszę i ryż do zamrażalnika na kilka dni. Dzięki temu uda się zabić wszystkie larwy, które mogły ewentualnie znajdować się w opakowaniu.

Owoce cytrusowe do walki z molami

Mole nie lubią zapachu cytrusów. Jeżeli chcesz się ich skutecznie pozbyć, a jednocześnie nie chcesz stosować chemicznych środków, kup pomarańcze. Wbij w nie goździki i odstaw do wysuszenia. Następnie tak wysuszony cytrus należy położyć w miejscu, w którym najczęściej pojawiają się mole.

Suszenie moli

Mole nie lubią wysokich temperatur. Dlatego, aby skutecznie je przepędzić, warto wykorzystać suszarkę do włosów i posuszyć nią wszystkie szafki. Najlepiej ustawić ją na możliwie najwyższą temperaturę. Dzięki temu uda się wypędzić wszystkie mole z kuchni. Pozbędziesz się również larw oraz jajeczek.

Plastry na mole

W sklepach można również nabyć specjalne plastry na mole. Są one mało inwazyjne i wykazują się dużą skutecznością. Są stosunkowo tanie. Będą w stanie zwabić w jedno miejsce wszystkie mole i skutecznie się ich pozbyć. Choć nie wyglądają zbyt estetycznie, pomagają rozprawić się z molami spożywczymi.

Jak widać sposobów na pozbycie się moli spożywczych z naszego mieszkania jest naprawdę sporo, ale jak zwykle bywa z tego typu problemami, najlepiej jest zapobiegać ich pojawieniu. Niestety, nie zawsze jest to nasza wina. 🙂

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czyszczenie rolet materiałowych - domowe sposoby
Czyszczenie rolet materiałowych – domowe sposoby
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć
Od czego zacząć sprzątanie?
Od czego zacząć sprzątanie? – poradnik
Jak dbać o drewnianą deskę do krojenia?

Zostaw komentarz