Home Sprzątanie Co to są roztocza i dlaczego roztocza kurzu są tak groźne dla zdrowia?

Co to są roztocza i dlaczego roztocza kurzu są tak groźne dla zdrowia?

9 min czytania
0
0
1,707
Co to są roztocza kurzu

Alergia na kurz jest najczęściej występującą alergią w Polsce – cierpi na nią około 6 milionów Polaków! Reakcje alergiczne u zmagających się z tą przypadłością występują przy okazji kontaktu z roztoczami kurzu domowego, a dokładniej z ich odchodami. Co to są roztocza kurzu, gdzie mogą się pojawić i jakie reakcje alergiczne wywołują – odpowiadamy w tym artykule.

Co to są roztocza?

Roztocza pochodzą z rodziny pajęczaków. To niewidoczne gołym okiem pasożyty, które żywią się złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt. Najlepszą temperaturą dla ich rozwoju jest przedział 20-28°C, zaś optymalna wilgotność wynosi przynajmniej 60%. Okresem, kiedy roztocza kurzu rozmnażają się na potęgę, jest wiosna i lato, czas od maja do sierpnia. To właśnie wtedy warunki dla ich rozwoju są najlepsze. Zimą, choć zmniejsza się sama populacja, reakcje alergiczne wywołują odchody pozostawione przez roztocze. 

Roztocza kurzu domowego – gdzie mogą się pojawić?

Roztocza poszukują pożywienia wszędzie tam, gdzie człowiek może pozostawić po sobie najwięcej złuszczonego naskórka i gdzie często gromadzi się kurz. Doskonałe warunki dla roztoczy są między innymi w sypialni – ich siedliska znajdują się na pościeli, kocach, poduszkach, materacach. Roztocza mogą pojawiać się również na innych tekstylnych elementach w naszym domu, na przykład na dywanach, tapicerowanych meblach czy zasłonach. Dla najmłodszych alergików zagrożeniem, które wywoła reakcję alergiczną, mogą być także pluszowe zabawki. 

Pościel - gdzie są roztocza kurzu

Jaki wpływ na zdrowie mają roztocza kurzu? 

Roztocza są niebezpieczne dla cierpiących z powodu alergii na kurz. Najbardziej uczulające są odchody tych pajęczaków. Działanie alergenów może skutkować pojawieniem się różnych objawów. Najczęściej występujące z nich to:

  • zatkany nos i katar (szczególnie po przebudzeniu);
  • męczący kaszel, chrypka, drapanie w gardle;
  • duszności i infekcje górnych dróg oddechowych;
  • alergiczne zapalenie spojówek;
  • atopowe zapalenie skóry.

Roztocza kurzu mogą także wywołać katar sienny, wysypki, migreny i astmę oskrzelową.  

Reakcje alergiczne mogą pojawiać się o każdej porze roku, jednak alergicy są szczególnie narażeni na kurz na jesień i zimę. Częstsze przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, centralne ogrzewanie, wysoka temperatura, rzadko wietrzone mieszkania i brak dostatecznej cyrkulacji powietrza, a także odchody pajęczaków pozostawione po wiośnie i lecie – to wszystko powoduje, że te dwie pory roku mogą sprzyjać pojawianiu się objawów alergii na kurz. 

Jak walczyć z alergią na roztocza kurzu?

Ponieważ objawy alergii na roztocza kurzu w większości pokrywają się z reakcjami na inne wziewne alergeny, należy udać się do alergologa. Po wykonaniu testów alergicznych będzie można stwierdzić, co jest przyczyną pojawienia się problemów ze zdrowiem. Aby złagodzić nieco skutki negatywnego działania na nas roztoczy kurzu, można sięgnąć po środki dostępne w aptekach. Najpopularniejsze z nich to leki antyhistaminowe, które hamują proces wydzielania histaminy odpowiadającej za pojawienie się objawów alergii. W przypadku łzawienia oczu, warto sięgnąć po krople do oczu o działaniu przeciwalergicznym. Zaś na nieżyt nosa najlepsze będą krople, które działają udrażniająco i łagodzą obrzęk błony śluzowej. Należy jednak pamiętać, że za pomocą tych środków nie zwalczymy samej alergii, a jedynie jej objawy. Nie zapomnijmy również o konsultacji z lekarzem lub farmaceutą przed zażywaniem leku. 

Odkurzanie przy roztoczach kurzu

Jak zlikwidować roztocza kurzu domowego?

Najlepszym sposobem, by uchronić się przed pojawieniem się reakcji alergicznych, będzie maksymalne zlikwidowanie roztoczy kurzu w naszym mieszkaniu i innych pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Co zatem zrobić?

  • Regularnie prać pościel, koce, poduszki, zasłony, ręczniki i inne artykuły tekstylne. 
  • Często zmieniać bieliznę pościelową (najlepiej co tydzień).
  • Poddawać miejsca, w których może gromadzić się kurz, na działanie bardzo niskich temperatur (na przykład zamrażanie zabawek).  
  • Pozbyć się zbędnych bibelotów i ograniczyć liczbę posiadanych przedmiotów tekstylnych – dywanów, ozdobnych poduszek, serwetek…
  • Często odkurzać pomieszczenia (najlepiej używając odkurzacza o specjalnych filtrach) i wycierać kurz
  • Stosować pościel barierową – jest wykonana ze specjalnych tkanin syntetycznych, które nie przepuszczają roztoczy do wnętrza pościeli. 
  • Pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania w celu utrzymania niższej wilgotności i temperatury w pomieszczeniach. 
  • Trzymać jak najwięcej przedmiotów w zamknięciu – pudełkach bądź szufladach.
  • Odkurzać materac i tapicerkę mebli. 

Dla alergików ważne są także środki chemii gospodarczej. Najlepiej jest wyposażyć się w te hipoalergiczne – dzięki temu uzyskamy gwarancję bezpieczeństwa dla wrażliwej skóry.

Co to są roztocza – podsumowanie

Roztocza kurzu domowego mogą być naprawdę niebezpieczne. Ochrona przed pojawieniem się reakcji alergicznych to przede wszystkim utrzymanie porządku w mieszkaniu oraz  zadbanie o panującą w nim temperaturę i wilgotność. 

Jeśli interesuje Cię temat alergii na roztocza, przeczytaj też artykuł o tym, co to znaczy, że produkt jest hipoalergiczny

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…