Home Sprzątanie Jak usunąć plamy z długopisu – porady czym zmyć długopis

Jak usunąć plamy z długopisu – porady czym zmyć długopis

9 min czytania
0
0
3,013
Jak usunąć plamy z długopisu - porady czym zmyć długopis

Ubierasz swoją ulubioną białą koszulę do pracy, w której wypisujesz długopisem kolejne formularze. Chwila nieuwagi i… na Twojej koszuli pojawiła się niebieska plama z długopisu. O naszych sposobach na pozbywanie się plam pisaliśmy już w poprzednim wpisie. Znajdziecie tam między innymi metody na plamy z tłuszczu, owoców i kawy. W innym wpisie poruszyliśmy z kolei temat plam po kosmetykach. W tym skupimy się z kolei na tych, powstałych za pomocą długopisu. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak usunąć plamy z długopisu!

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy to produkt, który bez problemu dostaniemy w sklepie spożywczym. Może być stosowany nie tylko jako przeciwutleniacz lub do pozbywania się osadu z kubków,  ale przyda się także przy zwalczaniu plam z długopisu, które nie chcą zejść. W celu pozbycia się plam przy pomocy kwasku cytrynowego musimy zwilżyć poplamione miejsce wodą. Ściereczką lub ręcznikiem postarajmy się usunąć jak największą część tuszu, jeśli plama jest jeszcze świeża.Następnie posypmy plamę kwaskiem cytrynowym i pozostawmy na kilka minut. Po tym czasie kwasek cytrynowy możemy spłukać wodą. Plama powinna być zdecydowanie mniej widoczna. Metoda z zastosowaniem kwasku cytrynowego jest polecana do materiałów takich jak jedwab lub wełna.

Czym zmyć długopis? – Szare mydło!

Jeśli plama z długopisu jest świeża, do jej pozbycia się możemy użyć szarego mydła. Szare mydło sprawdza się najlepiej przy usuwaniu plam z jeansów oraz innych grubych materiałów. Jeśli zastanawiasz się, jak prać jeansy przeczytaj nasz poprzedni wpis poświęcony tej tematyce. Jeśli natomiast chcemy pozbyć się plamy przy pomocy szarego mydła, musimy ją nim natrzeć i pozostawić na godzinę. Po tym czasie powinniśmy uprać tkaninę jak zwykle. Warto zadbać o dokładne spranie mydła, ponieważ jeśli zrobimy to nieprecyzyjnie, na naszych jeansach może pozostać trwały ślad, który będzie wyglądał jak odbarwienie chemiczne.

Gumka do ścierania

Gumka do ścierania jest przydatna między innymi przy czyszczeniu butów zamszowych, ale jak się okazuje może nam pomóc także jeśli chcemy usunąć plamy z długopisu. Sprawdzi się, o ile nie mamy do czynienia z długopisem żelowym i plama nie jest stara i zaschnięta. Ważne jest to, by długopis wymazywać delikatnie, by nie uszkodzić delikatnych tkanin.

Plamy z długopisu i lakier do włosów

Czy którakolwiek z nas wpadłaby na to, że lakier do włosów sprawdzi się nie tylko w utrwalaniu naszej bujnej czupryny, ale także przy pozbywaniu się zabrudzeń z naszych ubrań? Okazuje się, że lakier do włosów sprawdza się całkiem nieźle jeśli chodzi o plamy z długopisu. Za pomocą zwilżonej ściereczki lub gąbki usuwamy jak najwięcej atramentu. Pod zabrudzenie podkładamy papierowy ręcznik, a następnie spryskujemy plamę lakierem do włosów. Inny sposób polega na użyciu zmywacza do paznokci i zwilżenia nim plamy z długopisu. Następnie musimy podłożyć ściereczkę, która wchłonie rozpuszczoną plamę.

Kwaśne mleko na plamy z długopisu

Ten produkt spożywczy możemy wykorzystać także jeśli chcemy pozbyć się plam z długopisu z naszych ubrań. Jest to sposób delikatny i bezpieczny dla tkanin, a ryzyko ich uszkodzenia jest zminimalizowane. Jeśli chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z naszych ulubionych ubrań, należy je zamoczyć w kwaśnym mleku i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie powinniśmy uprać ubranie tak, jak zwykle.

Pasta do zębów na plamy z długopisu

Pasta do zębów

Pasta do zębów dba nie tylko o nasze zęby, ale także… o czystość naszych ubrań! W tym celu najpierw polejmy świeże ślady wodą, a następnie nałóżmy na nie pastę do zębów. Plamę delikatnie pocierajmy. Ze względu na ścierające drobinki, zawarte w paście, plama powinna być mniej widoczna. Sposób ten należy do dość mało inwazyjnych, dzięki czemu nie zniszczymy naszych ubrań.

Mleko i pomidory na plamy z długopisu?

Metoda ta może wydawać się dziwna, jednak jest skuteczna w przypadku odpowiednio szybkiej reakcji. Nadaje się bowiem w przypadku zastosowania jej na plamy, które dopiero co powstały. Świeżą plamę należy zamoczyć w ciepłym mleku oraz wypłukać. Inna metoda polega na przecięciu pomidora i pocieraniu nim plamy. W następnym kroku powinniśmy zamoczyć tkaninę w chłodnej wodzie. Przy zastosowaniu tej metody plamy z długopisu powinny zniknąć podczas następnego prania.

Czy opisane przez nas metody były dla Was przydatne? Wykorzystaliście którąś z nich? A może macie swoje własne? Dajcie nam znać w komentarzu! Z chęcią zapoznamy się z Waszymi metodami na plamy z długopisu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…